+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Yurtdışı Tatil Yerleri Forumunda Lahey Hollanda Kralligi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Lahey Hollanda Kralligi

  Lahey Hollanda Kralligi


  Lahey (Hollandaca:en Haag veya s-Gravenhage) Holland'da Guney Hollanda eyaletinde Hollanda Krallığı devletinin efektif başkenti olan ve içinde bulundugu eyaletin merkezi olan şehirdir.

  Lahey Hollanda Kralligi hukumetinin, bakanliklarinin, parlamentosunun, Holanda Yuksek Mahkemesi'nin ve Hollanda Devlet Konseyi'nin bulundugu sehirdir. Hooland Kralicesi Beatriks'in oturdugu saray "Huis ten Bosch" ve calisma yeri "Noordeinde Sarayi" Lahey'de bulunmaktadir. Hollanda'ya yabanci ulkelrin gonderdikleri diplomatik misyonlar ve elcilikler Lahey'dedir. Fakat Hollanda Kralligi anayasasina gore baskent Lahey degildir, Amsterdam'dir.

  lahey1.jpg
  Şehrin belediye sınırları içindeki nüfusu (1 Eylül 2011 tahmini itibariyle) yaklaşık 500,000 kişidir.[2][3] Fakat Lahey'in icinde bulundugu Hollanda'da Ranstad Holland adi verilene sehirlesmis metropoliten alan Amsterdam, Haarlem, Leyde, Rotterdam ve Utrecht sehirlerini de kapsayarak nufusu yaklasik 7.1 milyon kisidir.

  Lahey'de 150 adet uluslararasi kurum yerlesmis bulunmaktadir. Bunlarin basinda Uluslararası Adalet Divanı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi bulunmaktadir. Boylece Lahey sehri Birlesmis Milletler kurumunun kisimlarini merkezlerini bulundugu New York, Viyena, Geneva ve Nairobi ile onemli bir uluslarasi merkezdir.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  mimari yapısı çok değişik olan bu yerleşim yerinin tarihi bir esintiside bulunması bu yeri dahada ilginç yapmaktadır gezmeyi ve değişik yerleri görmek isteyenler için uygun bir yer
+ Yorum Gönder